Programy pro mateřské školy

1. varianta u vás v MŠ - přijedu za Vámi do školky, přivezu s sebou veškeré potřebné pomůcky, materiál i živá zvířátka.

2. varianta výlet-exkurze u nás na statku - děti mohou vidět ovečky, lamy, slepice a jiná zvířata. Celý den vás bude věrně doprovázet náš pes Max, který miluje návštěvy. Mezi naše další zvířátka patří kocouři Snowik a Toncek, rak, žížaly a ježek.

Z níže uvedené nabídky si můžete vybrat jakýkoliv program, nebo kombinaci dvou. Běžně k nám jezdí autobus plný dětí, dokonce jich tu bylo jednou i 70. Děti jsou rozděleny do dvou skupin, na programech se postupně vystřídají. V případě deště programy mohou probíhat v mé Rukodílně, kam se vejde jedna skupina, pro druhou je připravena "venkovní třída" v otevřené stodole, kde je možné přitopit venkovním přímotopem. Nejraději ale jsme, když je hezky a můžeme být venku na dvoře, na zahradě nebo v přilehlém lesíku.


EKOVÝCHOVNÉ  PROGRAMY

Od ovečky k hotovému výrobku

Program pro děti zaměřený na zpracování ovčí vlny a vytvoření nějakého zvoleného výrobku z vlny.

1. Projekt zpracování ovčí vlny + plstěný výrobek - děti se praktickou formou seznámí se zpracováním ovčí vlny od začátku až do konce. Každé dítě si vypere kousek špinavé (surové, nečištěné) ovčí vlny, vyčeše si ji na bubnové česačce, zapřede si na kolovrátku. Děti se dozvědí informace týkající se chovu oveček, čištění vlny, barvení vlny a předení. Pak si technikou zvanou plstění udělají předem domluvený výrobek. Techniky jsou dvě: mokrá - plstí se pomocí vody a mýdla, technika je vhodná pro menší děti (3 - 4 roky), a suchá technika - plstí se pomocí speciální plstící jehličky - vhodné pro děti od 5 let. Výrobek může být zvolený podle ročního období, svátků v roce (Vánoce, Velikonoce, Den matek), nebo na jakékoliv jiné téma. Vyrobit lze prakticky cokoliv.

Časová dotace: 90 min. - 45 min. čištění vlny, 45 min. - plstění.

Doporučený věk: 4+

2. Plstění výrobku suchou technikou - děti si plstí pouze výrobek, není zde tedy část vynovaná zpracování ovčí vlny. Podobně jako výše: výrobek může být zvolený podle ročního období, svátků v roce (Vánoce, Velikonoce, Den matek), nebo na jakékoliv jiné téma.

Časová dotace: 45 - 60 min.

Doporučený věk : 5+

Fotky výrobků jsou k nahlédnutí ve fotogalerii.

Za Aboriginci do Austrálie

Jde o prožitkový projekt, během kterého se děti hravou formou dozvědí spoustu informací o kontinentu zvaném Austrálie (zvířátka, rostliny, obyvatelstvo, masky, čtení aboriginských pohádek, ukázka hry na didgeridoo, děti si mohou zkusit malovat aboriginskou technikou, hra s kameny a aboriginskými symboly, omalovánky, atlas světa, plstěná mapa Austrálie, fotky, bumerang...).

Časová dotace: 90 min. (může být i kratší)

Doporučený věk: 5+

O racích

Program o chovu a životě raků.

Děti si prohlédnou živého raka, dozvědí se, jak raci žijí, jak se rozmnožují, jaké jsou druhy raků, probereme i úbytek raků v našich vodách.

 Hravou formou si upevní získané vědomosti. Výstupy - puzzle, hledání rozdílů na obrázcích, rozebrání a složení velkého ušitého raka, omalovánka, vývojový cyklus raka.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 4+

O včelkách samotářkách

Program o včelkách samotářkách (nejde o včelky, které se nevrátí do úlu :)).

Děti se dozvědí všechno možné o včelkách samotářkách - jde o přirozené opylovače v přírodě, včelky samotářky žijí samy, jedna samička, která buduje hnízdo pro své potomky, druhy včelek - je jich cca 600 druhů, žijí kolem nás - ve dřevě, ve zdech, v písku, ve šnečích ulitách.

Výstupy - životní cyklus včel, čím se živí, kde žijí, proč jsou důležité, rozdíl od včely medonosné, hmyzí hotely - ubytovna pro tyto včelky.

Materiály - zalaminované fotky včelek, pohádková kniha Včelky samotářky, plastové modely vývojového cyklu, výukové dřevěné cedule - anatomie včely, oblíbené včelí brýle s tykadly pro každé dítě - zkusí si, jak včely vidí, dřevěné puzzle vývojového cyklu, motorika - provlékání tkaničky - let včely, "kladení vajíček do průhledné tubičky", hledání rozdílů, bodová číselná spojovačka, omalovánka.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

O jabloňce - moštování

Vyprávění o semínku z jablíčka, ze kterého vyroste strom. Jak jabloňka prožívá roční období. Jak to dlouho trvá, než se urodí jablíčko.

Pomůcky - dřevěné jablíčko - vyšívání červíkem, druhy jablíček - fotky, grafomotorické listy, počítání jablíček.

Děti si samy nakrájí příborovým nožem jablka, pak je společně rozdrtí - prolisují na ručním lisu na jablka a každé dítě ochutná hotový čerstvý mošt.

Časová dotace: cca 60 až 90 min. (lze zkrátit)

Doporučený věk: 3+

O motýlech

Hravou formou si budeme vyprávět o životě motýlů. Rozdělíme si je dle způsobu života na denní a noční motýly. Popíšeme si jejich tělo, křídla, vývojový cyklus, způsob přijímání potravy. 

Pomůcky - velké šité modely motýla, můry a housenky, barevné karty s obrázky motýlů a jejich housenek, dřevěné puzzle s vývojovými stádii, anatomie motýla, dřevěné pexeso, cedule s vývojovým cyklem motýlů, plastové modely vývojových stádií, provlékání dřevěného motýla tkaničkou, křížovka, omalovánka, pracovní list, grafomotorický list.

Oblíbená pohybová zábava - každé dítě dostane vlastní masku s tykadly a ušitá křídla a náramek s barevnou kytičkou, děti si zahrají na motýly, sbírají rozházené květy z filcu dle barvy svého náramku. 

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+Po stopách skřítků

Program probíhající v nedalekém lesíku. Přečtením pohádky jsou děti seznámeny se skřítky, kteří u nás žijí doma, na zahradě i v lese. Děti jdou po stopách skřítků a hledají v lese místečko, kde si skřítci nejraději hrají. Skřítkové tam mají pro ně připravené různé úkoly a hry z přírodních materiálů: ze dřeva, hlíny a kamenů. Za splněné úkoly dostanou děti razítko ve tvaru skřítčí stopy.

Doporučený věk: 3+let

Tento program je prozatím z technických důvodů pozastaven.


Ze života žížal

Program o chovu a životě žížal.

Děti si prohlédnou žížaliště, pomocí pohádky se dozvědí, co žížaly jí, jak se rozmnožují, jaké jsou druhy žížal, jaké je jejich využití.

Hravou formou si upevní získané vědomosti. Výstupy - třídění odpadu - co žížala jí a nejí, kde je začátek, konec a ostatní články žížaly, provlékání žížaly, omalovánky, pro jemnou motoriku - sbírání plstěných žížal pomocí kolíčků, pozorování živých žížal, žížalí rekordy, žížalí žívotní cyklus, žížalí anatomie - obrázky.

Výroba žížaly z vlny technikou mokrého plstění, kterou si odnesou s sebou domů.

Časová dotace: 60 min. (s plstěním žížaly 70 min.)

Doporučený věk: 3+

Ze života ježků

Program o životě ježků.

Pomocí poutavého příběhu se děti dozvědí všechno možné o životě ježků - co jí, co dělají po celý rok, jaké jsou druhy ježků, jak dlouho se ježek vyskytuje na Zemi, jak si staví hnízdo, jak pečovat o nemocného nebo podvyživeného ježka, kolik musí ježek vážit, aby přežil zimu...

Hravou formou si upevní získané vědomosti - dřevěné puzzle ježkův rok, krmení ušitého ježka - výběr z kostiček s obrázky - co ježek jí a nejí, motorika - provlékání bodlinek na dřevěném ježkovi.

Dřevěné výukové cedule s "ježčím" jídlem, plstěný domeček s ježčí rodinou, zalaminované fotky ježčích miminek, mláďat a dospělých ježků, grafomotorické listy, bludiště. Pozorování živého ježka - ukázka krmení.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

O slepičce Matyldě

Program o slepičkách.

Děti se dozvědí, jaký je rozdíl v chovu slepic doma a ve velkochovu - použila jsem k tomu knihu od Romany Grey - Jmenuji se Orel (díky této knize a iniciativě autorky budou zakázené velkochovy slepic, kniha byla nominována na cenu Magnesia litera 2021).

Během celého vyprávění a programu děti mohou pozorovat moji ochočenou slepici Matyldu. Matylda se nechá i hladit, dokonce většinou k velké radosti všech zúčastněných snese vajíčko!

Výstupy - druhy slepic, předchůdce slepic, hierarchie a chování slepic v hejnu, popis těla slepic z venku i zevnitř. Jak přijde na svět kuřátko (21 dřevěných rozřezaných vajíček, kde je namalovaný vývoj od zárodku po kuřátko), co slepice jí, jak jsou slepice chytré, kolik snesou vajíček za rok, jak dlouho slepice žije, jaké části má vajíčko.

Pomůcky - dřevěná vajíčka s vývojem kuřátka od zárodku, anatomie slepice, části vajíčka, obrázky plemen slepic, vývojové puzzle od zárodku po dospělou slepici, počítání vajíček, vajíčko s "vyšíváním".

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

O rybách

Děti se dozvědí zajímavosti ze života našich sladkovodních ryb - jejich rozdělení dle způsobu života, potravy, tvaru těla, místa, kde žijí.

Hlavní názornou pomůckou jsou velké ryby z látky s věrohodnou podobou.

Popis těla ryb - rozdělení podle tvaru úst, tvaru těla, šupin, ploutví atd.

Rozmnožovací cyklus ryb, rozdělení ryb dle pásem.

Další pomůcky - karty s 68 druhy našich sladkovodních ryb, dřevěné puzzle anatomie ryby, dřevěné pexeso, lovení (látkových) ryb na pruty - oblíbená činnost :), pracovní list - omalovánka pro grafomotoriku u nižších ročníků, cedule s vývojových cyklem ryb, provlékání dřevěné ryby s dírkami tkaničkou, křížovka.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

Bylinky z naší zahrádky - nový program na jaro ve výrobě :)


TVOŘIVÉ PROGRAMY

Malování na textil - trička, tašky, plátno.

Techniky - volné malování dle fantazie dětí nebo tupování - pomocí předem připravených šablon, které se nalepí na látku, si děti houbičkou nanesou základní tvar, který se pak dokresluje štětci.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

Malovaná sklenička se solí s levandulí a EO z levandule

Sestavení směsi himalájské růžové soli a mořské soli, květy levandule a esenciálního oleje z levandule, pak se nabarví sklenička, nechá se na skle průhled ve tvaru - srdce, hvězdy, vánočního stromu...

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

Macramé andílek

Andílek z provázků - hlavička z dřevěného korálku, tělo z provázku, křídla z peří, technika macramé (drhání).

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 5+

Malování na porcelán a glazovanou keramiku

Štětcem, barvami, které se po uschnutí nechají vypálit v běžné kuchyňské troubě.

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

Malování na dřevěná kolečka

Děti malují na kolečka o průměru cca 10 cm nařezaná z větví obličeje zvířátek - liška, medvěd, srnka, mýval...

Časová dotace: 60 min.

Doporučený věk: 3+

Vánoční svícen

Vánoční svícen ze skleničky - děti si otupují pomocí houbičky a barvy skleničku polepenou průhledy různých tvarů - hvězda, stromeček. Ke skleničce se připevní držátko vyrobené z drátku.

Časová dotace: 90 min.

Doporučený věk: 4+

Bylinkový ocet

Do skleněné lahvičky si děti pomocí špejle nandají různé bylinky a koření, vše se pak zalije octem. Lahvička se pořádně uzavře korkovým špuntem. Pak se lahvička pomaluje barvami na sklo a děti si napíší vlastní rukou etiketu s názvy bylinek, které použily. (Pro menší děti je etiketa připravená dopředu).

Doporučujeme jako doprovodnou aktivitu k programu Bylinky z naší zahrádky, který je teď v procesu výroby :) - vhodný pro výlet u nás doma - vše bude probíhat na zahradě, děti si byliny vyberou přímo ze záhonu.

Časová dotace: 90 min.

Doporučený věk: 4+


Ceník programů


Cena je za 1 dítě. Kombinace dvou programů stojí 150 Kč/dítě.

Ekovýchovné programy


Od ovečky k hotovému výrobku

1.1. Zpracování vlny + plstěný výrobek

1.2. Plstění výrobku suchou technikou

Cena může být vyšší v případě většího množství vlny či potřeby jiného materiálu


100 Kč

85 Kč

Po stopách skřítků

65 Kč

Za Aboriginci do Austrálie

75 Kč

Ze života žížal

V případě plstění žížaly 85 Kč

75 Kč

O racích

75 Kč

Ze života ježků

75 Kč

O včelkách samotářkách

75 Kč

O slepičce Matyldě

75 Kč

O jabloňce - moštování

75 Kč

O rybách

75 Kč

O motýlech

75 Kč

Tvořivé programy


Malování na textil

Dle materiálu

od 100 Kč

Malování na porcelán a glazovanou keramiku

od 90 Kč

Malovaná sklenička se solí a levandulí

100 Kč

Malování na dřevěná kolečka

75 Kč

Macramé andílek

85 Kč

Bylinkový ocet

85 Kč

Vánoční svícen

85 Kč