Bezodpadová menstruace
Historie
V historii používaly ženy k zachycování své krve nejrůznější kousky látky, vlnu, trávu, papyrus, mech, zvířecí kožešiny, mořskou houbu, dřevěná vlákna apod., které si buď k tělu přikládaly a přivazovaly různými tkaničkami nebo pásy, nebo z nich vytvářely malé smotky a vkládaly je do pochvy. První menstruační vložku z látky vynalezl německý porodník Franz Crede.
Od roku 1930 již měly ženy k dispozici textilní vložky s páskem na knoflík, které se po použití praly. Ve třicátých letech se objevují také první komerční tampony.
V roce 1950 už byly kalhotky a vložky běžnou záležitostí, značně se však lišila jejich kvalita. Protože vložky snadno propustily krev, nosily se ve speciálních, igelitem vyplněných kalhotkách.
V 60. letech 20. století se začaly objevovat vložky na jedno použití, které již byly vybaveny neklouzavým gumovým pásem. Ten vložku uchytil ke spodnímu prádlu a bránil jejímu posunu při pohybu.
Od 90. let se vyrábí jednorázové produkty intimní hygieny z tzv. "pulpu" (na vlákna rozmělněný papír), plní se množstvím absorpčních gelů, vložky a tampony se převážně z estetických důvodů bělí chlorem a parfemují.
K látce, která provázela menstruaci až do minulého století, kdy přišly na řadu nové materiály, se ale moderní ženy rády vrací, a to zejména z ekologických a zdravotních důvodů.
Ekologické látkové vložky
Látkové vložky jsou vyrobeny z bavlny nebo biobavlny a budou patrně nejvíce vyhovovat ženám, které se domnívají, že by menstruační krev měla volně odtékat. Vyrábějí se vložky na noc či na den, vložky určené speciálně pro šestinedělí (rány se lépe hojí), slipové vložky, vložky s křidélky v mnoha barvách, tvarech i designech.
V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami mají látkové vložky hned několik výhod:
- jsou zdravější - na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.
- jsou ekologičtější - lze je používat opakovaně. Každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů. Jejich umělohmotné části se nerozloží přirozenou cestou a zvětšují už tak obrovské množství odpadu na skládkách.
- jsou ekonomičtější - náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za přibližně 8 měsíců jeho používání.
Péče o látkové vložky
Po použití je nejlepší vložku přeprat v ruce pomocí žlučového nebo jádrového mýdla. Dále se vložky dají do uzavřeného kyblíku se studenou vodou. Po skončení celého cyklu se z vložek v pračce odstředí přebytečná voda a krev. Mně se osvědčilo vložky nejdříve vymáchat v pračce a pak je vyprat klidně I s jiným prádlem při teplotě 40°C, při menstruaci raději na 60°C.
Vlastní zkušenost
K látkovým vložkám jsem se dostala z ekologického a zdravotního hlediska. Přibližně v 17 letech jsem začala mít alergii na různé kosmetické výrobky. Začalo to dekorativní kosmetikou, voňavkami, pak sprchovými gely, šampony atd. Postupně jsem přestala tyto běžné kosmetické výrobky kupovat a nahrazovala je kosmetikou přírodní.
V té době (ale i před tím) mě často trápily různé vaginální infekce. Vždy jsem dostala u gynekologa nějakou tu mastičku a tobolky na zavádění, ale infekce se zanedlouho opět objevila. Konstatování gynekologa: "že holt nějaké ženy to tak mají", mě neuspokojilo. V té době se mi alergie na kosmetické přípravky ještě zhoršila. Na kožním mi řekli, že mám nejspíše alergii na parabeny, které se nacházejí I v menstruačních vložkách. Začala jsem se zajímat o jiné možnosti. A jak to tak bývá, když o něčem přemýšlíte, přijde Vám to do cesty samo. Náhodou jsem na internetu narazila na zmínku o látkových vložkách, které jsou ekologičtější, ekonomičtější, ale hlavně zdravější. Nečekala jsem na nic a hned jsem si vložky nakoupila a ušila. K tomu jsem začala prát pouze v ekologických pracích prostředcích. Kupuju si pouze nebarevné bavlněné spodní prádlo. A mykóza jako mávnutím kouzelného proutku zmizela. Nyní chodím na gynekologii pouze na preventivní prohlídky a od zánětů mám pokoj.
Proto jsem se rozhodla, že tuto mojí zkušenost předám i ostatním dívkám a ženám, ke kterým se informace o možnosti používání látkových vložek ještě nedostala. Zjistila jsem, že spousta žen z mého okolí má podobné gynekologické potíže, jako jsem měla já. Mnoho z nich, právě kvůli těmto výtokům a zánětům, nosí každý den i mimo menstruaci slipovou vložku. Tím si vlastně tyto problémy ještě komplikují a dostávají se do takového začarovaného kruhu - výtok - vložka - výtok.
Šiji tedy látkové vložky na zakázku dle přání a individuálních potřeb žen.
Různé varianty vložek
Použité materiály
Biobambusový aksamit používám na vrchní vrstvu vložek /vrstva u těla/, u menstruačních vložek dávám dovnitř jako savou vrstvu bambusový flís český, u slipových vložek tvoří spodní vrstvu 100% bavlna v různých barevných kombinacích, menstruační vložky propustné mají jako spodní vrstvu také 100% bavlnu, menstruační vložky nepropustné mají jako spodní vrstvu EU pul, který je nepropustný, ale prodyšný. Na přání mohu ušít i slipové vložky se spodní vrstvou z EU pul, ale přijde mi to zbytečné.
Biobambusový aksamit
Tato látka je velmi hebká. Používám ho na vrchní vrstvu vložek (vrstva u těla).
Bambusový flís český
Složení 60 % bambusu a 40 % BIO bavlny. Velmi savý silný ale jemný materiál. Ideální jako vnitřní savá i jako vnější dotyková vrstva.
EU PUL
Jde o polyuretanový zátěr na úpletu z umělého materiálu, výsledkem je velmi dobře paropropustná nepromokavá a prodyšná látka. Látka je velmi pružná, není dobré ji ždímat v ruce kroucením.
Zapínání - vložky jsou opatřeny plastovými patenty, na jedné straně jsou dva - možnost širšího a užšího zapnutí kolem kalhotek.
Na přání mohu udělat i jiné rozměry nebo jiné barvy.