Zero waste home

Zero waste home aneb bezodpadová domácnost

Bezodpadová domácnost – v dnešní době pro někoho super nápad, pro jiného sci-fi. Ač se tento termín objevil celkem nedávno, měla jsem podobný nápad už před osmnácti lety.

Dětství jsem prožila v Českém Krumlově, městu se zde platí za odvoz odpadů roční poplatek podle počtu lidí v domácnosti. Rodiče celkem třídili plasty, ale ostatní odpadky šly všechny do popelnice. Jako dítě a dospívající mne odpadky nezajímaly. Jejich cesta pro mne končila u popelnice před domem. Už to samotné „pravidelné vynášení odpadků“ byla otrava..

V jednadvaceti letech jsem se přestěhovala k mému budoucímu manželovi na vesnici do malého statečku. Už tenkrát měl ovečky a jednu kočku..( Nyní máme o mnoho hladových krků více – ovečky, lamy, slepice, ryby, žížaly, raky, kočky, psa a dvě děti J.) Ale zpět k odpadkům – na naší vesnici je systém vývozu směsného odpadu vymyšlen jinak než v Českém Krumlově. Každý dům vlastní svou popelnici. Po naplnění popelnici vyvezeme před dům, pověsíme na ni předem zakoupené kolečko od obce. Takto označenou popelnici popeláři vyvezou. Když se hodně snažím, máme jednu popelnici i na čtvrt roku, někdy je interval mezi vyváženími kratší. Jednou za měsíc je asi naše norma. Nejraději bych popelnici vůbec neměla. To by ale znamenalo nevytvářet vůbec směsný odpad. To je ale v dnešní „materiální“ společnosti celkem nemyslitelné. Přesto jsou už tací jedinci, kteří trhají v tomto oboru rekordy. Pro mne je asi největším borcem či spíše borkyní Bea Johnson, která je i autorkou knihy Domácnost bez odpadu. Recyklaci zasvětila veškerý svůj život, vlastně se tím živí, pořádá různé přednášky a workshopy na toto téma. Představte si, její roční směsný odpad, to je ten, který už nemůže nějakým způsobem roztřídit či zrecyklovat, se vejde do jedné zavařovací sklenice! Myslím, že to je úžasné, ale ne každý  z nás  je schopen slavit „takové úspěchy“.  Důležité je ale se snažit a někde s něčím začít. Z mé zkušenosti je lepší postupně si zavádět do chodu domácnosti nové „bezodpadové vychytávky“ a pomalu si na ně zvykat.

Nejméně náročné je dle mé zkušenosti používání látkových pytlíků na nakupování potravin, o nákupní  tašce, kterou používáme opakovaně,  ani nemluvím, to snad už dělá skoro každý.

Problém „bezodpadové koupelny“ se mně vyřešil tak nějak sám. Před dvaceti lety jsem zjistila, že mi vadí parabeny a jakékoliv jiné konzervanty. Co to znamená? Nemůžu (a vlastně  už ani nechci) používat žádné prostředky a výrobky, které toto obsahují – tzn. vlastně skoro všechno – šampony, sprchové gely, krémy, dekorativní kosmetiku, spreje, ale ani kapky do očí, vadí mi i výrobky, které prošly nějakou úpravou pomocí chloru – toaletní papír (bělený), kosmetické odličovací tampóny, ale i menstruační vložky. (Více na mých stránkách  Hygienické potřeby). Když jsem všechno toto vyloučila, zjistila jsem, že mi to ani nechybí. Jak jsem někde četla, nenapatlám si na tělo nic, co bych i nesnědla. Vždyť kůže je náš největší orgán a dovedete si představit, kolik toho se skrz ní dostane do těla? Kolik chemie? No nic. Nechci tu nikoho děsit. Připravila jsem tedy i pro Vás pár výrobků, které běžně používám již několik let. Pokud budete potřebovat s něčím poradit – pište… těším se na Vás. Wendy

Ekologické tampónyna odličování z biobavlny s pytlíčkem – cena 350 Kč. – 10 ks tampónků průměr 7,5 cm, materiál biobavlna s jemným chloupkem, vhodné a příjemné na odličování, + pytlík z biobavlněné síťoviny – vhodný na skladování a praní tampónků na 40°C i 60°C, samostatné tampónky – 29 Kč./ks

Ekologické tampóny na odličování z biobavlny s pytlíčkem – cena 350 Kč. – 10 ks tampónků průměr 7,5 cm, materiál biobavlna s jemným chloupkem, vhodné a příjemné na odličování, + pytlík z biobavlněné síťoviny – vhodný na skladování a praní tampónků na 40°C i 60°C Samostatné tampónky – cena 29 Kč./ ks

Menstruační vložky z bambusového aksamitu a biobavlny- nejslabší -120 Kč. bez proužku (obsahuje jednu savou vrstvu – vhodná na nejslabší dny menstruace) , prostřední se dvěma proužky 130 Kč. (obsahuje dvě savé vrstvy – vhodná na středně silnou menstruaci), nejsilnější – 140 Kč. (obsahuje tři savé vrstvy – vhodná na silnou men.), rozměry – 24×19 cm.  (více info na mých stránkách na Dámské hygienické potřeby)

Ukázka menstruační vložky z obou stran – toto je vložka se dvěma proužky – na středně silnou menstruaci  (více info na mých stránkách na Dámské hygienické potřeby)

Slipová vložka z bambusového aksamitu- 90 Kč. – (možné i jako náhrada vložek inkontinentních,, bambusový aksamit + pul zátěr – možnost všití savé vrstvy – + 10 Kč/jedna vrstva) – rozměr 19×17,  (více info na mých stránkách na Dámské hygienické potřeby)

Menstruační vložka noční z bambusového aksamitu a biovavlny- 165 Kč. – (obsahuje 3 savé vrstvy, na zadní části je rozšířená kvůli „nočnímu pohodlí“. rozměr 30x20cm.  (více info na mých stránkách na Dámské hygienické potřeby)

Menstruační vložka noční z bambusového aksamitu a biobavlny- 165 Kč. – (obsahuje 3 savé vrstvy, na zadní části je rozšířená kvůli „nočnímu pohodlí“. rozměr 30x20cm. (více info na mých stránkách na Dámské hygienické potřeby)