Dámské hygienické potřeby

Historie

V historii používaly ženy k zachycování své krve nejrůznější kousky látky, vlnu, trávu, papyrus, mech, zvířecí kožešiny, mořskou houbu, dřevěná vlákna apod., které si buď k tělu přikládaly a přivazovaly různými hadičkami nebo pásy, nebo z nich vytvářely malé smotky a vkládaly je do pochvy. Již od středověku se s rozvojem textilních dílen a později manufaktur, se stala základním materiálem pro menstruační pomůcky látka.

Až do 19. století nenosily ženy v Evropě žádné spodní kalhotky. Na dny krvácení měly speciální „menstruační košile“ s rozparky na bocích. Žena protáhla obě spodní části látky mezi nohama a svázala cípy. Okraje dlouhých sukní však vířily prach a umožňovaly i dalším nečistotám, aby se dostaly k pohlavním orgánům, a to v době menstruačního krvácení i mimo ni. Německý porodník Franz Crede považoval dosavadní způsob zadržování menstruační krve za hazard s ženiným zdravím a vynalezl první menstruační vložkou.

Na počátku 20. století se začaly objevovat účelnější a méně objemné menstruační pomůcky, ale stále trochu připomínaly mučící nástroje. Někdy se popruhy od těchto pomůcek nosily až přes ramena.

Od roku 1930 již měly ženy k dispozici textilní vložky s páskem na knoflík, které se po použití praly. Ve třicátých letech se objevují také první komerční tampony.

V roce 1950 už byly kalhotky a vložky běžnou záležitostí, značně se však lišila jejich kvalita. Protože vložky snadno propustily krev, nosily se ve speciálních, igelitem vyplněných kalhotkách.

V 60. letech 20. století se začaly objevovat vložky na jedno použití, které již byly vybaveny neklouzavým gumovým pásem. Ten vložku uchytil ke spodnímu prádlu a bránil jejímu posunu při pohybu.

Od 90. let se vyrábí jednorázové produkty intimní hygieny z tzv. „pulpu“ (na vlákna rozmělněný papír), plní se množstvím absorpčních gelů, vložky a tampony se převážně z estetických důvodů bělí chlorem a parfemují.

K látce, která provázela menstruaci až do minulého století, kdy přišly na řadu nové materiály, se ale moderní ženy rády vrací, a to zejména z ekologických a zdravotních důvodů.

Ekologické látkové vložky

Látkové vložky jsou vyrobeny z bavlny nebo biobavlny a budou patrně nejvíce vyhovovat ženám, které se domnívají, že by menstruační krev měla volně odtékat. Po použití je lze přeprat v ruce nebo je skladovat v uzavřeném kyblíku s vodou a po cyklu je vyprat najednou v pračce. Jejich tloušťka je nastavitelná dle potřeby a síly krvácení. Podobně jako u látkových plen můžete vrstvením dosáhnout optimální velikost pro Vaše potřeby. Vyrábějí se vložky na noc či na den, vložky určené speciálně pro šestinedělí (rány se lépe hojí), slipové vložky, vložky s křidélky v mnoha barvách, tvarech i designech. Doporučený počet je 10 – 20 základních vložek a alespoň 15 vkládacích vložek. Jejich pohodlí, měkkost, hebkost, prodyšnost i nastavitelnou savost si oblíbily nejen ženy po porodu. Jsou vítanou alternativou k jednorázovým intimním potřebám, zejm. „na doma“ a na noc. Pokud se chce jejich uživatelka spolehnout pouze na látkové vložky, a to kdekoliv, může použít elegantní diskrétní taštičky odlišené pro čisté a pro použité kousky.

V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami mají látkové vložky hned několik výhod:

  • jsou zdravější – Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.
  • jsou ekologičtější – Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrnější k životnímu prostředí. Každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů. Jejich umělohmotné části se nerozloží přirozenou cestou, a zvětšují už tak obrovské množství odpadu na skládkách.
  • jsou ekonomičtější – Do vložek a tamponů ženy investují nemalé finanční prostředky. Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za přibližně 8 měsíců jeho používání. A pak už jen vlastně šetříte.

Látkové vložky se skládají ze základních vložek a vložek vkládacích. Každá žena si podle potřeby může do základní vložky dát např. jednu, dvě nebo žádnou vkládací vložku. U moderních typů látkových vložek je snadno připevníte ke kalhotkám zapnutím na patentku na křidélkách.

Měňte látkové vložky tak často, jak jste byla zvyklá měnit běžné vložky nebo tampony. Po použití je lze přeprat v ruce s pomocí žlučového či jádrového mýdla, nebo je skladovat v uzavřeném kyblíku s vodou (vodu měňte každý den) a po cyklu je vyperte najednou v pračce (spolu s ostatním prádlem) při 40 °C,  při menstruaci raději na 60 °C.

Při praní je praktické použít síťku, ve které budete mít i po vyprání všechny základní a vkládací vložky pohromadě, nikoliv rozkutálené po celé pračce. Po ukončení periody lze látkové vložky před závěrečným praním dezinfikovat v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody), v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody) nebo v slabším roztoku peroxidu (1dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody).

Vlastní zkušenost

Látkové vložky používám už dva roky a jsem s nimi velice spokojená. Z 90% jsem si svou „výbavičku“ ušila sama, zbytek vložek a menstruační kalíšek jsem si zakoupila na internetu.

K látkovým vložkám jsem se dostala z ekologického a zdravotního hlediska. Přibližně v 17 letech jsem začala mít alergii na různé kosmetické výrobky. Začalo to dekorativní kosmetikou, voňavkami, pak sprchovými gely, šampony…atd. Postupně jsem přestala tyto běžné kosmetické výrobky kupovat a nahrazovala je kosmetikou přírodní. Když se mi narodily děti, rovnou jsem nakoupila látkové pleny, a to hlavně ze zdravotního ale i ekologického a ekonomického hlediska. Složení běžných jednorázových plen mě „šokovalo“ a dětem jsem je nedávala.

V té době (ale i před tím) mě často trápily různé vaginální infekce. Vždy jsem dostala u gynekologa nějakou tu mastičku a tobolky na zavádění, ale infekce se zanedlouho opět objevila. Mykóza mi začala znepříjemňovat život čím dál tím více, až jsem trpěla tímto zánětem pravidelně každý měsíc. Konstatování gynekologa: “že holt nějaké ženy to tak mají“, mě neuspokojilo. V té době se mi alergie na kosmetické přípravky ještě zhoršila. Na kožním mi řekli, že mám nejspíše alergii na parabeny. Vůbec mě nenapadlo, že vlastně složení dámských menstruačních vložek je stejné jako u jednorázových dětských plen a že parabeny jsou i zde. Začala jsem se zajímat o jiné možnosti. A jak to tak bývá, když o něčem přemýšlíte, přijde Vám to do cesty samo. Náhodou jsem na internetu narazila na zmínku o látkových vložkách, které jsou ekologičtější, ekonomičtější, ale hlavně zdravější. Pak jsem se během jednoho týdne seznámila se dvěma ženami, které látkové vložky již používaly. Nečekala jsem na nic a hned jsem si vložky nakoupila a ušila. K tomu jsem na radu jedné z nich začala prát pouze v ekologických pracích prostředcích, začala jsem si dávat pozor na cukry ve stravě. Kupuju si pouze nebarevné bavlněné spodní prádlo. A mykóza jako mávnutím kouzelného proutku zmizela. Nyní chodím na gynekologii pouze na preventivní prohlídky a od zánětů mám pokoj.

S používáním látkových vložek se také změnil můj vztah k menstruaci jako takové. Menstruaci teď prožívám úplně jinak, vlastně celý měsíc, celý menstruační cyklus. Více pociťuji potřeby svého těla a pokud to jde, snažím se tyto potřeby uspokojit. Hlavně v období menstruace spím, odpočívám, věnuji se sama sobě. Je to doba, kdy načerpávám sílu do dalšího měsíce.

Mnoho kamarádek se mne ptá, jestli látkové vložky nejsou méně pohodlné? Právě naopak, při používání běžných vložek jsem se cítila vždy tak nějak opocená, zapruzená. Látkové vložky jsou více prodyšné, tento pocit se nedá s normálními vložkami srovnat. Většina látkových vložek je s křidélky, které se zapínají pod kalhotkami na patentek. Tím drží na místě a „neputují“. S látkovou vložkou mám větší pocit čistoty a volnosti. Pro někoho může být nepříjemná představa manipulace se špinavou vložkou. Já špinavou vložku vypláchnu pod studenou vodou a vložím do kýble s vodou, kam dávám špinavé vložky po dobu své menstruace. Jde přeci jenom o moji krev a přišlo by mi to jako potírání kousku sebe. Po skončení cyklu vložky dám do pračky, nechám je vyždímat, pak dám program pouze na máchání, poté vložky vyperu s ostatním prádlem na 50 nebo 60 stupňů. Znám také reakce:“fuj, ty na to saháš!“ Na to odpovídám: „ a Vám nevadí, že se Vámi vyprodukovaný odpad válí někde v přírodě a bude mu trvat několik desítek, možná stovek let než se rozloží?“ Mnozí mi také říkají, že je to krok zpět. Naopak je to krok vpřed, je to zdravější pro tělo, šetrnější pro přírodu a ekonomičtější. Vložky mám vlastně pořád doma, nemusím každý měsíc myslet na nákup dalších balíčků. Prvotní investice je sice dražší, ale během prvního roku se Vám vrátí zpět.

Nedávno jsem se rozhodla, že tuto mojí zkušenost předám i ostatním dívkám a ženám, ke kterým se informace o možnosti používání látkových vložek ještě nedostala. Zjistila jsem, že spousta žen z mého okolí má podobné gynekologické potíže, jako jsem měla já. Mnoho z nich, právě kvůli těmto výtokům a zánětům nosí každý den i mimo menstruaci slipovou vložku. Tím si vlastně tyto problémy ještě komplikují a dostávají se do takového začarovaného kruhu – výtok – vložka – výtok.. Ušila jsem tedy pár slipových vložek a kde můžu: na různých setkáních a návštěvách vytahuji tyto vložky a předávám mé zkušenosti. Je to tak jednoduché uzdravení sebe sama, a to bez použití léků- chemie.

Ať jsme všechny zdravé a spokojené!

Různé varianty vložek

Použité materiály

Biobambusový aksamit a biobavlněné froté používám na vrchní vrstvu vložek /vrstva u těla/, u menstruačních vložek dávám dovnitř jako savou vrstvu bambusový flís český, u slipových vložek tvoří spodní vrstvu 100% bavlna v různých barevných kombinacích, menstruační vložky propustné mají jako spodní vrstvu také 100% bavlnu, menstruační vložky nepropustné mají jako spodní vrstvu EU pul, který je nepropustný, ale prodyšný. Na přání mohu ušít i slipové vložky se spodní vrstvou z EU pul, ale přijde mi to zbytečné.

Biobambusový aksamit

Tato látka je sametovější než samet, velmi hebká, výborná pro děti i pro své přirozené antiseptické a savé vlastnosti. Lze velmi dobře použít na dětské oblečení, plenky, přikrývky, látkové vložky, atd. Eko-Tex certifikované bambusové vlákno, barvy s nízkou kyselostí.

Biobavlněné froté

Vyrobeno ze 100% nebělené BIO bavlny, barva přírodní krémově bílá. Froté je velmi příjemné, vysoké kvality bez chemického zpracování. Certifikováno pro děti do 3 let.

Bambusový flís český

Složení 60 % bambusu a 40 % BIO bavlny. Velmi savý silný ale jemný materiál. Ideální jako vnitřní savá i jako vnější dotyková vrstva.

EU PUL obrázkový prodyšný

de o polyuretanový zátěr na úpletu z umělého materiálu, ale výsledek je velmi dobře paropropustná látka s chováním podobným funkčním materiálům (silně nepromokává, velmi dobře paropropustná a prodyšná). Látka je velmi pružná a vydrží hodně, ale přesto raději výrobky neždímejte v ruce kroucením, laminace to opravdu nemá ráda.

Zapínání – vložky jsou opatřeny plastovými patenty, na jedné straně jsou dva – možnost širšího a užšího zapnutí kolem kalhotek.

Na přání mohu udělat i jiné rozměry nebo jiné barvy.

Menstruační vložky – nejslabší -120 Kč. bez proužku (obsahuje jednu savou vrstvu – vhodná na nejslabší dny menstruace) , prostřední se dvěma proužky 130 Kč. (obsahuje dvě savé vrstvy – vhodná na středně silnou menstruaci), nejsilnější – 140 Kč. (obsahuje tři savé vrstvy – vhodná na silnou men.), rozměry – 24×19 cm.

Ukázka menstruační vložky z obou stran – toto je vložka se dvěma proužky – na středně silnou menstruaci

Slipová vložka – 90 Kč. – (možné i jako náhrada vložek inkontinentních,, bambusový aksamit + pul zátěr – možnost všití savé vrstvy – + 10 Kč/jedna vrstva) – rozměr 19×17

Menstruační vložka noční – 165 Kč. – (obsahuje 3 savé vrstvy, na zadní části je rozšířená kvůli „nočnímu pohodlí“. rozměr 30x20cm.

Menstruační vložka noční – 165 Kč. – (obsahuje 3 savé vrstvy, na zadní části je rozšířená kvůli „nočnímu pohodlí“. rozměr 30x20cm.

Menstruační vložka noční – 165 Kč. – (obsahuje 3 savé vrstvy, na zadní části je rozšířená kvůli „nočnímu pohodlí“. rozměr 30x20cm. (spodní vrstva pul zátěru)